Erman Topay
Erman Topay
Web Tasarım Görsel Tasarım Metin Yazarlığı Sosyal Medya Danışmanlığı Ürün Fotoğrafçılığı Dijital Pazarlama Danışmanlığı
Erman Topay

Blog

Elon Musk ve Kırklareli

Elon Musk ve Kırklareli

Herkese selamlar,

Öncelikle, bu imkanı sağladıkları için Öncü Gazetesi ailesine teşekkür ediyorum.

Korona günlerinde, aslında bir kaç kişiyle lafladığımız bir konuydu çoğu alanda olduğu gibi medya sektöründe de gençlerin eksikliği.

Bu konuya dair ortaya bir irade koyan Öncü ailesinin “genç, vizyoner bir isim” aradığı süreçte akıllarına ilk gelen isimlerden birisi olmak, benim için anlatılmaz derecede güzel bir his ve fırsat. Kucak dolusu sevgiler Öncü ailesi.

Bu satırlarda Kırklareli'ye, Türkiye'ye ve dünyaya dair, kendince okuyan, araştıran, merak ve hayal eden Kırklareli’li bir gencin cümlelerini bulacak ve onun gözünden dünyaya yeniden bakacaksınız.

Gençler neleri takip ediyor, neleri seviyor, nelerden hoşlanmıyor, hangi konulara yakın, hangilerine uzak düzenli olarak gençlerin gözünden ve kendi cümlelerimle ve yorumlarımla sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Her türlü eleştiri ve yorumda şimdiden kabulümdür, buradan dostlarımıza beyan edelim ve bol bol beklediğimizi söyleyelim.

Kırklareli, 40-65 yaş arası kuşağın tabiriyle, kendi yağında kavrulan bir şehir. İyi yönleri olduğu gibi, kötü yönleride mevcut elbet.

Lakin, insanlık iç güdüsüdür. Kimse kusur kabul etmez. Herkes iyi yönlerini görür, kötü yönlerini gizlemek ister.

Bu şehre sevdalı olan her insanın, en sevdiğim yanı da bu aslında.

Herkesin iyi yönleri hem daha fazla, hemde kimse kimsenin kötü yönlerini konuşmayı sevmiyor.

Ama gel gelelim, mesele şehir ve yönetim olunca orada kusur görmemek, bazı konularda çözümsüzlüğe razı olmaya kadar gidiyor ve şehir genç nüfusunu dışarıya göç verdiği için, Kırklareli'nin yaş ortalaması en yüksek, yaşlı şehirlerden birisi olmasına sebep oluyor.

Kırklareli Üniversitesinin başarı sıralaması

Bu sonuçlara en son, açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarında Kırklareli Üniversitesi'nin 108 kamu üniversitesi arasında 103.sırada olmasında rastladım.

Ben Ankara'da okudum. Çoğu öğrenci gibi yaşadım. Yedim, içtim, gezdim, okulu astım... Hayatımı yaşadım. Ankara kasıtlı bir tercih değildi, tek şartım Trakya dışına çıkmaktı ve bunun doğru ve yerinde bir karar olduğunu -bir gazetede yazacak vizyoner bir genç arandığında akla ilk gelen isimlerden birisi olarak- bugün burada görüyorum ne mutlu ki....

Kırklareli Üniversitesi, ?.59'luk doluluk oranına ulaşmasına rağmen 103.sırada.

Bu işte bir "kalitesizlik" yok mu sizcede?

Okul dolmuş, ama tercih eden öğrenciler (Teşbihte hata olmaz, bana kızmasınlar bende öyle yerleştim ???? ) kapağı zar zor, bir okula atanlar.

Peki bu durum neden böyle, biraz irdeleyelim:

Öğrencilerin okul tercih ederken akıllarında bazı kriterler vardır. Birincisi tabi ki meslek, bir diğeri ucuz yaşam. Bazı idealist öğrenciler akademik kadro ararlar, bazı öğrenciler eğlence...

Burada bizi ilgilendiren durumlar meslek ve akademik kadro gibi duruyor.

Kırklareli Üniversitesi, yeni sayılabilecek bir üniversite. Yeni eklenen Tıp ve Hukuk Fakülteleriyle, bu meslekleri tercih etmek isteyen öğrenciler için de adeta bir fırsat, çünkü bu branşlarda ülke genelinde tecrübeli ve sağlam akademik kadroları olan okulların kaliteleri ile doğru orantılı olarak başarı sıraları çok yüksek.

Ortalama 2 milyon öğrencinin girdiği bir sınavda ilk 5.000 (Tıp) veya 10.000 öğrenci (Hukuk) başka üniversiteleri tercih ediyor kalitesinden dolayı.

Geriye kalanlar bizim misafirimiz olarak, bazende fahri hemşerimiz olarak burada kalıp bizim aramıza katılıyor.

Peki, Kırklareli Üniversitesi'nin hiç mi iyi olduğu alan yok?

Tercih sonuçlarına göre, Yazılım Mühendisliği bölümü kamu üniversiteleri arasında yapılan sıralamada 4.sırada.

Bu bize bir yol gösterebilir aslında.

Bu şehrin konumu, bizlerin en büyük avantajı sayılabilir.

İstanbul'a olan yakınlık, deniz ulaşımı imkanı, yeni inşa edilen İstanbul Havalimanı'na Tuzla'dan daha yakın olmamız ve kolay ulaşabilmemiz, hızlı tren hattının inşası ve Yunanistan, Bulgaristan bağlantımız bizler için çok ciddi bir avantaj. Avrupa ve İstanbul üzerinden dünyaya açılan bir kapıyız biz ve en başarılı bölümlerimizden birisi, yazılım mühendisliği.

Sanırım, fikir ve görüntü olarak ortaya bir şeyler çıkmaya başladı; değil mi?

Neuralink lansmanı

Yazılım demişken, dünyada kendi çevresinde yankı ve beklenti uyandıran bir diğer konuya geçmek istiyorum tam bu noktada.

Geçtiğimiz günlerde, dünyadaki ciddi elektrikli araç üreticilerinden Tesla'nın ve uzaya astronot taşıyan ilk özel girişim olan SpaceX'in sahibi Elon Musk bir diğer şirketini ve girişimini tanıttı: Neurolink.

Neurolink, insan beynine yerleştirilen bir çip.

Kafatasına yerleşik bir madeni para şeklinde ve boyutunda tasvir edebileceğimiz ürün, insan beynindeki hasarları ve travmaları tedavi etmeyi hedeflemekte. Görme kaybı, işitme kaybı, felç ve zihin hastalıklarının aralarında yer aldığı sorunları farklı metodolojilerle çözülebileceği iddia ediliyor; anıların kaydedilmesi veya yok edilmesi, cihazların zihinle yönetilmesi ve insanın dil öğrenme gibi yetkinliklerin tek güncellemeyle artırılması gibi filmlerden bildiğimiz fütüristik fikirlerin, beyne yerleşik çiple bir gün mümkün olacağı söyleniyor.

Dünya marsa gidiyor, akıllı şehirler çoğalıyor. 30 yıl önce "Hadi canım! Sende" denilen teknolojiler bir bir gerçek oluyor. Kırklareli’de, Türkiye genelinde yazılım mühendisliği alanında üniversiteler arasında 4.sırada!

Birleştirip, hayal kurup yazdım diye demiyorum elbette ama şehrimizin seçilmişlerinin üniversite, yatırımlar, kalkınma ve genç nüfus arasındaki bağlantıya biraz daha fazla kafa yorması gerekli bence.

Yoksa, dünyada iftiharla gururlandığımız Türkiye’nin genç nesli şehirden göç etti, ediyor!

Ortak akıl, ortak karar: Çankırı.

Siyasetin içinde olan çekirdek bir ailede büyüdüm. Okumalarımla, kişisel gelişimimle ve vatandaşlık ödevlerimle, siyaseti takip etmek ve şehrime hizmeti görev edinmek yükümlülüğünde hissettim kendimi daima.

Buna istinaden korona günlerinde bir araştırma içerisindeydim, bu vesileyle sizlerle de paylaşmak isterim:

“Kırklareli nüfusuna denk Ak Parti, CHP ve MHP belediyelerinin icraatlarını ve hizmetlerini takip etmek.”

Takibime devam ediyorum, son olarak Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yönetiminde olan Çankırı Belediyesinin şehirdeki Üniversite, STK, dernek, vakıf ve diğer siyasi partilerle birlikte gerçekleştirdiği “Ortak akıl, ortak karar.” çalıştayına denk geldim.

Yukarıda bahsettiğim üniversite, yatırımlar ve kalkınma üçgeni üzerine denk gelince, sizlerle paylaşmak istedim.

Benim yıllardır hayalini kurduğum ortak akıl çalıştayı Kırklareli dengi bir şehirde hayata geçmiş bulunmakta, sonuçlarını heyecanla bekliyorum açıkçası.

Ortaya çıkacak sonuç Kırklareli seviyesinde bir şehirde neler yaratacak, kendi fizibilitelerine göre hangi alanlara yönelecekler, hangi alanda büyümeyi ve kalkınmayı tercih edecekler ilerleyen günlerde yine sizlerle paylaşırım.

Bir kanat çırptık, kim bilir belki bir kelebek etkisine sebep oluruz…

Sağlıcakla kalın...